Genel Sanat Yönetmenleri


Dr. Hale Pınar Zengingönül:

Antalya doğumlu Hale Pınar Zengingönül dans hayatına 4 yaşındayken başladı. Dansla ciddi biçimde ilgilenmesi, University of Illinois’de doktora eğitimini sürdürürken başlamıştı, burada Türk Halk Dansları grubunun yöneticisi seçildi. 1997’de Boston’a taşındıktan sonra Collage Dance Ensemble’a dansçı olarak katıldıktan sonra grubun director yardımcılığına ve yöneticiliğine yükseldi. Boston’da pek çok uluslararası halk dansıyla meşgul oldu. Giorgi Shanidze ile Gürcü Kafkas dansı, Kieran Jordan ile İrlanda Step Dansı, Ramon de los Reyes ve Clara Ramona ile Flamenko, Regina Hancher ile Ukrayna Halk dansları, SheilaSkitnevsky-Finger ile de İsrail dansları yaptı. Bunlara ek olarak Susan Endrizzi, Julie Fajardo ve Molly Wheat ile bale çalışmaları yaptı.


Pınar Zengingönül 2002’de Mavi Dance’i kurdu ve bu grup 2005’te World Music/Crash Arts tarafından “Dance Straight Up” isimli dans performanslarına temsil edilme hakkına kavuştu. 2008 yılında Massachusetts Kültür Konseyi’nin eyalet çapında gerçekleştirdiği koreografi yarışmasında finalist oldu. Pınar Zengingönül’ün oldukça geniş dans ve eğitmenlik deneyimleri arasında Boston Int’l Dance Learning Group, Boston Chinese Dance Group gibi çok kültürlü dans grupları ile yaptığı çalışmalar, yetişkinlere yönelik dans çalışmaları/atölyeleri ve pek çok festival bulunmaktadır. 2008 yılında Massachusetts Dans Festivali’nin kurucuları arasında yer aldı. 2012 Yılında İstanbul’a taşındıktan sonra Seda Günaydı ile ortaklık kurarak İstanbul’da Mavi Dance Türkiye’yi kurmuştur.Giorgi Shanidze:

Gürcistan doğumlu Shanidze dans hayatına 6 yaşındayken Gürcü Ulusal Dans Stüdyosu’nda başladı. Burada kısa süre içinde baş soloist pozisyonuna yükseldi. Mezuniyetinin ardından yine baş soloist olarak Ensemble Iberia’ya katıldı. Burada geçirdiği yıllarda Mallorca, İspanya’da Winner of Grand Prix ödülü, Agrigento, Sicilya’da Premier Laureate ödülü ve ikincilik ödülü kazandı. Dans yarışmaları için çok sayıda seyahat gerçekleştirerek Almanya, Rusya, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya, İtalya, Türkiye ve Singapur dahil olmak üzere Avrupa ve Asya’da pek çok yere gitti.


2002 yılında MaviDance’a koreograf ve dansçı olarak katıldı. O zamandan beri Massachusetts’te MaviDance’taki faaliyetlerine ek olarak Boston International Dance Learning Group ve Boston Chinese Dance Group’ta koreograf ve eğitmen olarak çalıştı. Massachusetts Kültür Konseyi’nin 2008 yılındaki koreografi yarışmasında finalist oldu. Aynı zamanda ABD çapında festivallere katıldı ve uluslararası halk dansları atölyelerinde yer aldı. Shanidze aynı zamanda Tiflis Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almış profesyonel bir ressam ve uzmanlık alanı Motion Picture Design'dır. Dmitri Takaişvili ile Motion Picture Tasarımı ve ilüstrasyon üzerine, Esma Oniani ile resim üzerine çalıştı. 1996 ile 1999 arasındaki Akademi eğitimi boyunca resim, çizim ve Motion Picture tasarımı konularında ödüller aldı.